Půjčka na investici do úsporného bydlení

  • Investice do chytrých technologií se vrátí v nižších nákladech na energie

  • Srovnání nejlevnějších půjček na investice

Návod, jak si půjčit na chytré věci - Tomáš Srovnaný, elektromobil, solární panely,
  • Co je půjčka na investici do úsporného bydlení?


    Jedná se o úvěr na zařízení a technologie, které vám přinesou úsporu na energiích, třeba půjčka na fotovoltaickou elektrárnu. Měsíční splátky takové půjčky budete částečně nebo zcela hradit z peněz, které ušetříte na zálohách na energie.

    Do budoucna vám podobná investice dokonce začne vydělávat. Jak je to možné? Jakmile doplatíte úvěr, a tím pádem splatíte pořizovací cenu zařízení, zůstanou ušetřené peníze za energie ve vaší kapse. Desítky tisíc korun ročně, které byste jinak museli platit za elektřinu nebo zemní plyn, tak můžete utratit podle libosti. Taková půjčka se jednoznačně vyplatí.

Věděli jste?

Investice do úsporných technologií se nejvíce vyplatí domácnostem s vysokou spotřebou energií.

Na co si dát pozor u půjčky na investici

1

Dlouhá doba návratnosti

Aby se investice do pořízení úsporné technologie vyplatila (ať už investujete vlastní nebo půjčené peníze), nesmí doba návratnosti přesáhnout životnost zařízení.

2

Příliš vysoké RPSN

Ani úvěr na investici do chytrých technologií byste si neměli brát bezhlavě. Vyplatí se jen v případě přiměřeného RPSN – roční procentní sazby nákladů.

3

Požadavek na zástavu

Některé neseriózní společnosti požadují na půjčku v řádech stovek tisíc korun zástavu nemovitosti. Na to nepřistupujte, jinak můžete přijít o střechu nad hlavou.

  • Přečtěte si další tipy, na co si dát pozor při výběru půjčky.

Kdo nabízí půjčku na investici do bydlení


Několik bank na českém trhu nabízí speciální půjčky na investice do chytrých technologií, na udržitelné bydlení nebo rekonstrukce.

  • Hello bank! – Hello EKO půjčka

  • Modrá pyramida – Rychloúvěr na udržitelné bydlení

  • Komerční banka – Půjčka na udržitelné technologie

  • ČSOB – Půjčka na úsporné bydlení

  • Česká spořitelna – Úvěr od Buřinky pro budoucnost

  • Raiffeisenbank – REKOpůjčka


Speciální název vám ovšem nezaručí, že taková půjčka bude na daný účel opravdu ta nejlepší. Některé banky a nebankovní společnosti vám mohou poskytnout výhodněji půjčku na cokoliv. Proto si vždy porovnejte nabídky a zjistěte, kdo vám půjčí nejlevněji a za férových podmínek.

Náš tip

Využijte státní dotace

V některých případech si náklady na pořízení úsporných technologií snížíte pomocí dotace z programu Nová zelená úsporám. Tu můžete čerpat například na pořízení solární elektrárny, tepelného čerpadla, zateplení, stínicí techniku, výměnu kotle nebo ohřev teplé vody. Maximální míra podpory činí 60 % uznatelných nákladů, přičemž nejvyšší příspěvek lze získat na zateplení domu, a to až 650 000 Kč. Pro nízkopříjmové občany je určen program Nová zelená úsporám Light.

  • Příklad z praxe: Půjčka na kondenzační kotel

    Průšovi si chtějí pořídit nový kondenzační kotel za 50 000 Kč. Výrobce udává pokles spotřeby oproti jejich starému plynovému kotli ve výši 20 %. Jejich současná roční spotřeba plynu činí 20 MWh. Při zastropované ceně plynu 3 025 Kč/MWh to znamená 60 500 Kč ročně, tj. 5 042 Kč měsíčně. Průšovi si mohou dovolit měsíčně splácet maximálně 1 500 Kč.

Výše úvěruMěsíční splátkaRPSNCelková cena úvěruDélka spláceníMěsíční úspora nákladů na energieCelková návratnostŽivotnost zařízení

Kondenzační kotel (pro domácnost se spotřebou 20 MWh na vytápění)

50 000 Kč

1 500 Kč

7,66 %

56 075 Kč

3,2 let

-20 %

333 kWh

1 007 Kč

4,64 let

15–20 let

  • Úvěr na 50 000 Kč Průšovi splatí za 3 roky a 2 měsíce. Z rodinného rozpočtu jim přitom splátky ukrojí jen kolem 500 Kč za měsíc, protože zbytek se pokryje z úspory za nižší spotřebu plynu.

    Celkové náklady na pořízení kotle včetně úroků z úvěru činí 56 075 Kč. Při úspoře 1 007 Kč měsíčně se jim celá investice vrátí za 4 roky a 8 měsíců. Životnost plynového kotle přitom dosahuje 15–20 let.

  • Kolik platíte za každou kilowatthodinu?

    Některé technologie – jako ostrovní fotovoltaika – vám poskytnou stoprocentní soběstačnost. Jiné vám nabídnou velkou úsporu, ale stejně budete část energie odebírat od dodavatele. Pak byste se měli zajímat i o to, kolik platíte za každou spotřebovanou kilowatthodinu. V současné době platí cenový strop, ale jen do konce roku 2023. Poté nezbývá než hledat nejlevnějšího dodavatele. S tím vám pomůže kalkulačka cen energií.

Další příklady půjček na investice

Pořizovací cena (z toho dotace)Výše úvěruMěsíční splátkaRPSNCelková cena úvěruDélka spláceníMěsíční úspora energieCelková návratnostŽivotnost zařízení

Fotovoltaická elektrárna (pro domácnost se spotřebou elektřiny 5,5 MWh)

450 000 Kč (200 000 Kč)

250 000 Kč

3 500 Kč

6,6 %

315 199 Kč

7,6 let

-90 %

410 kWh elektřiny

2 481 Kč

10,6 let

25–30 let

Tepelné čerpadlo (pro domácnost se spotřebou 20 MWh na vytápění)

250 000 Kč (110 000 Kč)

140 000 Kč

4 000 Kč

7,66 %

157 996 Kč

3,3 let

-40 %

3,3 let

20 let

Solární ohřev vody (pro domácnost se spotřebou 4,5 MWh na ohřev vody)

185 000 Kč (45 000 Kč)

140 000 Kč

2 000 Kč

7,66 %

183 571 Kč

7,7 let

-50 %

190 kWh elektřiny

1 150 Kč

13,3 let

25–30 let

Zateplení domu (pro domácnost se spotřebou 40 MWh na vytápění)

500 000 Kč (200 000 Kč)

300 000 Kč

7 000 Kč

6,6 %

341 149 Kč

4,1 let

-50 %

1 650 kWh plynu

4 991 Kč

5,7 let

25–30 let

  • Upozornění: Výpočty úspory nákladů na energie a návratnosti investice jsou pouze orientační a vychází ze současných cen elektřiny a zemního plynu. Přesná výše úspory a návratnost investice závisí na aktuální výši spotřeby a ceně za MWh, způsobu vytápění, technických parametrech nového zařízení, zvyklostech domácnosti, výši dotace a dalších proměnných. Údaje o úvěru vychází z kalkulačky půjček Srovnejto.cz.

Srovnaný magazín

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.